
Zwiększenie płodności to proces - sprawdź, co powinieneś zrobić,
aby poprawić swoje nasienie
Prowadzenie nieodpowiedniego trybu życia stopniowo zmniejsza liczbę plemników i obniża ich ruchliwość, dlatego konieczna jest zmiana nawyków, oczyszczenie organizmu i prawidłowa suplementacja.
Na jakość Twojego nasienia wpływa wiele czynników, z których do tej pory mogłeś nie zdawać sobie sprawy. Nawet codzienne niepozorne nawyki mogą powodować, że Twoje próby doprowadzenia do ciąży są nieskuteczne.
Jakość nasienia mężczyzn otyłych jest niższa niż u tych z prawidłową wagą. Powód to mniejsze stężenie plemników oraz ich niższa ruchliwość.
Trzymanie laptopa na kolanach czy noszenie ciasnej bielizny chwilowo redukuje produkcję spermy, natomiast w długim okresie może prowadzić do bezpłodności.
Działanie szkodliwych substancji zbliżonych do estrogenów pogarsza produkcję spermy. Możesz je spotkać w wielu produktach spożywczych, które jesz na co dzień.
Wraz z wiekiem pogarsza się jakość nasienia. Jest to związane zarówno z samym starzeniem się organizmu, jak i z przebytymi chorobami.
Palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu zmniejsza żywotność plemników. Z kolei marihuana i kokaina zmniejszają ich liczbę nawet o 50%.
Stresująca praca bądź sytuacje w życiu prywatnym powodują, że Twój organizm nie jest w stanie odpowiednio się zregenerować. Prowadzi to do ogólnego obniżenia jakości nasienia.
Jeśli chcesz podnieść swoją szansę na spłodzenie potomstwa, obok odpowiedniej suplementacji powinieneś też zadbać o prawidłową dietę oraz styl życia. Takie połączenie zagwarantuje Ci szybką i efektywną poprawę jakości nasienia.
Magnez oraz witamina C i E to mikroelementy podnoszą liczbę plemników w nasieniu, a także ich żywotność. Cynk odpowiada za zachowanie wysokiego poziomu testosteronu. Przekłada się to na wyższą objętość spermy. Ten pierwiastek chroni również przed hipogonadyzmem, czyli dysfunkcją jąder.
Selen podnosi jakość nasienia poprzez pozytywny wpływ na produkcję przeciwutleniaczy. Odpowiada też za ruchliwość witki plemnika, co jest kluczowe dla dotarcia plemnika do komórki jajowej kobiety.
Optymalna liczba stosunków to jeden na trzy dni. Zapewnia ona odpowiednią ilość spermy oraz wyższą ruchliwość i żywotność plemników, co przekłada się na wyższą szansę zapłodnienia.
Przekroczenie dopuszczalnego poziomu cholesterolu we krwi powoduje problemy z zapłodnieniem. Zadbaj o to, aby utrzymać go na prawidłowym poziomie.
Regularny ruch oraz wysypianie się to istotne czynniki dla uzyskania wysokiej płodności. Badania wykazały, że mężczyźni uprawiający sport przez około 12 godzin tygodniowo mają o 73% więcej plemników niż ci unikający aktywności.1
1. Gaskins A. J., Physical activity and television watching in relation to semen quality in young men [w:] British Medical Journal, 2012